Ağrılı Adet Görme Nedenleri?

Adet dönemi bazı kadınlar için oldukça sancılı geçer. Adet kanaması esnasında ortaya çıkan kramp tarzı ağrılar adet ağrısı olarak adlandırılır. Tıpta ağrılı adet görme dismenore olarak adlandırılır. Genellikle adet görülmeye başlandıktan 1-2 yıl sonra ortaya çıkan dismenore 40’lı yaşlara kadar sürebilir.

ağrılı adet görme

ağrılı adet görme

Adet kanaması başlamadan bir iki gün önce başlayan ağrılar adetin birinci günü çok şiddetlenir ve ikinci günü azalarak sona erer. Ağrı daha çok kasıklarda, karında ve belde görülür.

Neden Sancılı Adet Görülür?

Adet sancısı rahimde meydana gelen kasılmaların şiddetli bir şekilde hissedilmesinden başka  bir şey değildir. Adetle birlikte rahim kasılır ve rahim iç tabakası atılarak yenilenir. Rahim kasılmaları rahim iç tabakasının yırtılarak atılması sırasında meydana gelen kanamanın daha az olmasını sağlar. Rahim kasılmaları sırasında rahimde prostaglandin adı verilen bir madde salgılanır.

ağrılı adet görme

ağrılı adet görme

Sancılı adet gören kadınlarda prostaglandin adı verilen bu maddenin çok fazla salgılandığı ya da ağrılı adet gören kadınların bu maddeye karşı aşırı duyarlılık gösterdiği tıp dünyasınca kabul edilen gerçeklerdir. Bazı durumlarda ise rahim ağzının kürtaj, enfeksiyon, sprial gibi nedenlerden dolayı daralması nedeniyle ağrılı adet görülür.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.