Ağız Bakımında Unutulan Önemli Unsurlar

Ağız bakımı, insan hayatının tüm alanlarını derinlemesine etkileyen bir unsurdur. Elbette birçok kişi günlük ağız bakımına özen gösterdiğinden normal düzende bu gereklilik kolayca fark edilmez. Ağız kokusu oluşması, dişlerde sararma gibi tali problemler genel olarak diş çürüklerine ve beslenme düzenine bağlı olarak gelişse de yanlış ve eksik bakım uygulamaları da bu tip sorunların önlenmesine engel olur.

diş sağlığı

diş sağlığı

 

Günlük ağız bakımında dişlerin fırçalanması özellikle belli bir noktadan sonra ağız bakımının sağlığını yitirmemesi için yeterli olmayabilir. Bunu önlemek için diş ipi ve ağız bakım suyu da kullanılmalıdır.

Diş İpi ve Ağız Bakım Suyu Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş macunları ıslak kullanıma değil kuru kullanıma göre formülize edildiği için diş fırçasının ıslatılarak kullanılması yanlış bir uygulamadır. Bunun yerine dişler dairesel olarak fırçalanmalıdır.

Diş ipi ise diş aralarına girmeyi başaran besin maddelerinin orada kalarak çürüme yapmalarına engel olmak için elzemdir. Genel bakımda ilk adım diş ipi kullanımıdır. Ardından fırçalama gelir. Ancak her gün diş ipi kullanımı, diş aralarının genişlemesine doğal olarak orada biriken besin maddelerinin artmasına sebep olabileceği için ortalama olarak 2 – 3 günde 1 defa kullanılmalıdır.

Diş fırçalama esnasında dil üstü de fırçalanarak ağızdaki kaba birikinti önlenmelidir. Her işlem tamamlandıktan sonra ise ağızdaki kalan bakterilerin etkilerini yitirmesi için ağız bakım suyu kullanılmalı ve üzerindeki talimatlara uyulmalıdır.

ağız bakımı

ağız bakımı

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir