8. Ay Gebelik

Gebeliğin 8. ayında erkek bebeklerdeki testisler böbreklerin yanındaki skrotuma ulaşırlar. Kız bebeklerde ise klitorisi labiumlar kapatmaya başlamamıştır. Bu dönemlerde bebekler doğarsa akciğer gelişimleri tamamlanmadığından dolayı bebeklerin yoğun bakımda uzun bir süre geçirmesi gerekebilir. Bazı durumlarda ventilatör ihtiyacı da doğabilir.

Bebeklerin hareketlerinde 32. haftaya girildiği zaman ufak bir azalma meydana gelebilir. Eğer bu azalmalar sizde herhangi bir endişeye yol açıyor ise sol bölgenize doğru uzanarak bebeğin hareketlerini tespit edebilirsiniz. Son 2 saat içerisinde 10’dan az hareket ettiğini tespit ederseniz vakit kaybetmeden uzman doktorunuza başvurmalısınız. Bebeklerin ani bir şekilde hareketlerini kısıtlaması tehlikeli bir durumdur. 32. haftada doğan bebekler aynı zamanda hayatta kalabilecek kadar gelişmişlerdir ve gayet sağlıklı bir hayat yaşarlar.

8.Ayda Anne Adaylarında Ne Gibi Değişimler Olur?

Gebelik öncesi dönem ile kıyaslama yapıldığı zaman anne adaylarının kalp hızlarında %20 oranında artış gözlemlenir. Sürekli olarak büyümeye devam eden bebeğinizin karın içindeki büyük damarlara yaptığı baskı sebeyile varisler, spider venler olarak adlandırılan damarsal pembe renkli ışınsal uzantılar hemoroide yol açabilir. Bu belirtiler doğumdan birkaç hafta sonra azalarak kaybolur.

8 aylık hamile

8 aylık hamile

Bu durumlara ek olarak 8. ay gebelik döneminde kan akışındaki hızlanma sebebiyle, hamile kişilerde sabah erken saatlerde göz kapaklarında ve yüz bölgesinde şişlik ortaya çıkabilir. Gebelik hormonu olarak adlandırılan progesteron üzerindeki artışlar ise solunum hızını ve derinliğini yükseltir. Bu durum ise oksijen ihtiyacınızın karşılanmasını sağlar.

Hangi Durumlar Tehlikelidir?

Rahim kaslarının doğuma hazırlanabilmesi için 8. ay hamilelik döneminde yalancı doğum sancıları ortaya çıkmaya başlar. Kasılmaları gerçek doğum kasılmalarından ayırt edebilmek için birtakım noktalara dikkat edebilirsiniz. Gerçek doğum sancıları dinlendiğiniz zaman geçmeyen ve vajinadan koyu renkli bir akıntı ya da kanama yaşamanıza sebep olan sancılardır.

8.ayda yaşanan vajinal kanamalar tıbbi olarak ciddi sıkıntıların belirtisi olabilir. Bu tür kanamalar yaşadığınız zaman doktorunuza başvurmanız gerekebilir. Gebelerin büyük bir kısmında üst kol ve bacaklar ile kalçada pembe renkli çatlaklar da meydana gelebilir. Çizgiler genel olarak gebelikten sonra kaybolmalarına rağmen ender rastlanan durumlarda ufak izler kalabilir. Bu tür izleri gebelik döneminiz sona erdikten sonra estetik operasyonlar ile yok edebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir